Reigi õpetaja

Helilooja- Eduard Tubin 
Libreto- Aino Kallas ja Jaan Kross, Kallase samanimelise lühiromaani ainetel
Muusikajuht- Paul Mägi 
Dirigent- Taavi Kull Lavastaja- Roman Baskin
Kunstnik- Iir Hermeliin 
Koreograaf- Janek Savolainen 
Kostüümikunstnik- Kristel Maamägi 
Valguskunstnik- Margus Vaigur (Endla) 
Osades: Jassi Zahharov (RO Estonia), Karmen Puis, Reigo Tamm, Pirjo Jonas, Annaliisa Pillak, Valentina Kremen, Rasmus Kull, Jaan Willem Sibul, Simo Breede jt.

Esietendus 4. aprill 2014 Vanemuise väikeses majas. 

Lugu toimub Hiiumaal Reigi külas aastal 1642 ja Tallinna kohtumajas. Reiki saabub Stockholmist noor ja ilus diakon Jonas Kempe, kellesse Reigi õpetaja noor naine Catharina ära armub. Tollel ajal oli selline asi loomulikult suur patt. Varsti hakkavad aga külas levima jutud, et Kempe on just seepärast Stockholmist pagendatud, et pani ka Rootsis sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Sääraste juttude peale hakkab  Reigi õpetaja Paavali arvama, et Kempe on tema naise peal samuti musta maagiat kasutanud ja nõuab kohtult Kempele kõige raskemat karistust. Catharinat on ta aga nõus tagasi enda juurde võtma, kuna kogu süü on Paavali arvates Kempel. Pärast seda kui Catharina ja Kempe armulugu teatavaks saab, möödub kaks aastat, mil nad end kohtu ja avalikkuse eest peidavad. Paavali laseb  kohtul enda äranägemise järgi Catharinale ja Jonasele karistuse määrata. Armastajatele määratakse kõige kõrgem karistus- surm. 

Tegemist on äärmiselt sünge ja sügavamõttelise ooperiga. 
Tubina heliloomig on meeletult kaunis ning väga mitmes stseenis on orkestri mäng just see, mis kerib põnevuse üles. 
Teose muusikaline teostus on igati kiidusõnu väärt. Orkestri ja solistide kooskõla oli väga hea. Väga hästi saadi hakkama ka retsitatiivsete laulumaneeridega. 

Eriti veenvalt sai oma rolliga hakkama Catharinat kehastanud Karmen Puis. Catharina on naine, kes on elurõõmu kaotanud. Ta käib ringi tundes tühjust ja üksindust. Uus diakon ning temasse armumine oli justkui sooja kevade saabumine pärast pikka ja külma talve. Karmeni esituses tuli kõik see suurepäraselt välja. 
Ka meespeaosatäitjad jäänud oma rollidega alla. Nautisin Jassi Zahharovi esitust õpetajahärrana. Ta tegi väga võimsa ja veenva rolli. Jassi puhul oli eriti hea selge diktsioon! Ei saa kurta ka teiste solistide diktsiooni üle, kuid Jassil oli see tõsiselt hea. 

Reigo Tammele, kes kehastas diakon Jonas Kempet, sobis roll imeliselt. Jonase roll erines Catharinast ja Lempeliusest oma nooruse ja suursugususega. Loomulikult andis rollile juurde ideaalne vokaalne sooritus. 
Kolme peategelase vahelised suhted olid laval äärmiselt meisterlikud ja usutavad.

Nauditavad olid kahe armastaja, Catharina ja Kempe, armustseenid, mis olid kirglikud ja elavad. Ka jõulisemate emotsioonidega stseenid olid äärmiselt nauditavad. Näiteks stseen, kus Lempelius Catharinale ütleb, et Jonas Kempe peab majast lahkuma ning, et ta esitab talle süüdistuse mustas nõiduses ja lepingus kuradiga. 

Üks kõige lemmikumaid kohti kogu tükis oli siis, kui Catharina ja Jonas olid kohtusaalist minema viidud, et karistus ellu viia ja Lempelius jäi lavale, kostis veel Cathariina viimane hüüe ja kõlama hakkasid kirikukellad. Ma ei suuda kirjeldada, millised tunded selle stseeni ajal mind valdasid, kuid see oli midagi väga võimsat. 

Minu jaoks veidi lahjaks jäi stseen, kus diakon Kempel ja Lempeliusel tekkis omavahel väike rüselus, mille tagajärjel lõpetas Kempe pikali maas. See ei tundunud kindlasti nii hull olevat, et “kakluse” pärast oli Kempe niivõrd haavatud, et teda pidi väljast toodud lumega elule turgutama. Seda stseeni oleks saanud lihvida ja teha paremaks. 

Kiitma peab ka Iir Hermeliini tööd. Lavakujunduses olid läbivalt tumedad värvid, mis sobisid ideaalselt sünge ooperi olustiku loomiseks. 
Pärast sellise tüki nägemist on mõtteainet päris pikaks ajaks ning mõtted kalduvad, nagu ooper isegi, just sinna kõige sügavamatesse ja raskematesse teemadesse. 

Armastus on tugevam, kui surm- see mõte jäi mind pärast “Reigi õpetaja” nägemist pikalt painama ja usun, et see nii ongi.

Fotod on pärit Vanemuise teatri kodulehelt. Rohkem infot lavastuse kohta leiab Vanemuise teatri kodulehelt SIITKommentaarid