Üritus

Esietendus 28. septembril 2015 Vanemuise väikeses majas

Autor ja lavastaja: Uku Uusberg (Eesti Draamateater)
Kunstnik: Kaspar Jancis
Osades: Aivar Tommingas, Külliki Saldre, Ott Sepp, Jüri Lumiste, Margus Jaanovits, Jaanika Arum, Linda Kolde, Markus Dvinjaninov, Maria Annus  ja Uku Uusberg"Sa seda ikka tead, et arenenud tubades öeldakse meie ajal “sündmus”, mitte “üritus”. Et “üritus” on nurjunud katse."


"Üritus" oli üle pika aja üks esimesi draamalavastusi, mida Vanemuise teatris vaatamas käisin.  Seetõttu oli ootusärevus suur ning kuuldud juttude põhjal ootasin enamat, kui lihtsalt vahvat elamust - seda ma ka sain. 

Lugu räägib juubeliks teatrisse naasevast Leofred Luukist, kes ei ole 11 aastat eemal olnud mitte vaid lavalaudadelt, vaid ka oma kunagisest abikaasast.  Lugu on armastusest. 


Minu jaoks oli nimetatud lavastuses palju nö üllatusmomente. Näiteks kukkusid ühel momendil prožektorid alla. Selline stseen ehmatas ära küll. Samuti toimus suur CD-plaatide sadu. 


Lisaks huvitavatele ja üllatavatele stseenidele olid ka mõned rollilahendused minu jaoks ootamatud. 
Näiteks Margus Jaanovits, kes kehastas helimeest. Tema rolli puhul meeldis mulle humoorikas karakter. 
Loomulikult olid suurteks lemmikuteks ka Aivar Tommingas ja Külliki Saldre, kes oma mänguga mind hingepõhjani liigutasid.  

Veel pean kindlasti ära mainima Uku Uusbergi, kelle rolliks oli välismaalt tulnud lavastaja, kes kõneles inglise keeles. Tema roll oli huumoriküllane ning maitsekal piiril mängitud. Ma ei olnud Uku Uusbergi varem laval näinud, kuid ta jättis positiivse ja professionaalse mulje. 

Mina leian, et tegu on väga hästi lavastatud tükiga. Uku Uusberg on sellesse pealtnäha lihtsasse loosse pannud äärmiselt palju elemente, mida ei oska kuskilt otsast oodata (see kehtib eriti prožektorite alla lendamise kohta). Samas ei ole seda liiga palju või ei tundu, et lavastaja oleks tahtnud kõik oma ideed korraga ühte lavastusse panna. Lavastusele on lähenetud väga huvitava nurga alt- fantaasiarikka nurga alt. 


Lavastaja (Uku Uusberg) ja ka näitlejad liikusid aeg-ajalt saalis ringi ning 2 esimest rida olid samuti lavastuse osa, nimelt istus seal pidevalt lavastaja. Laval oli näha peaaegu kõik. Ehk siis olid aksid üles tõstetud ja näha oli kõik see, mida tavaliselt publik ei näe. See tekitas saalis istudes tunde nagu oleksin vaatamas hoopis proovi, mitte etendust. 


Fotod on pärit Vanemuise teatri kodulehelt. 

Rohkem infot saab Vanemuise lehelt SIITKommentaarid