Primavera Paunveres

Lavastaja, koreograaf ja kunstnik : Sasha Pepeljajev
Tekst: Oskar Luts ja Karl Koppelmaa (Teater Kelm)
Dramaturg: Karl Koppelmaa (Teater Kelm)
Lavakujundus: Sasha Pepeljajev, Eero Ehala (TÜ VKA)
Valguskujundus: Kristo Kuusik, Karolin Tamm, Mari-Riin Villemsoo (TÜ VKA)
Muusikaline kujundus: Sasha Pepeljajev, Kenn-Eerik Kannike (TÜ VKA)
Videokujundus: Kärt Petser, Carmen Seljamaa, Johanna Mägin (TÜ VKA), Karl Koppelmaa, Sasha Pepeljajev
Kunstniku assistendid: Külli Tamjärv ja Ülle Saluvere (TÜ VKA)
Osades: TÜ VKA teatrikunsti 12. lennu tudengid: Elar Vahter, Hans Kristian Õis, Henessi Schmidt, Karolin Jürise, Peep Maasik, Mari Anton, Grete Konksi, Stefan Hein, Silva Pijon, Mathias-Einari Leedo, Maarja Tammemägi, Kristjan Poom, Elena Koit ja Loviise Kapper

Esietendus 16. september 2017 Ugala väikeses saalis. 

Sasha Pepeljajev on üks nendest lavastajatest, kes oskab alati luua midagi ootamatut. 
Täpselt nõnda on meile justkui tuttavast Lutsu "Kevadest" sündinud midagi täiesti uudset. 
Võime ju mõelda, et kas on võimalik teha "Kevadet" ilma Tootsi ja Kiireta - Pepeljajev tõestas, et on küll! Tema lavastuse keskmes on hoopiski Arno ja Teele lugu. Lavastusele oli lähenetud küllaltki huvitava külje alt - kokku olid liidetud klassika ja klassika ehk Lutsu "Kevade" ja Boticelli "Primavera". 
Rõõm oli näha, et lavastuses ei olnud otseselt pea- ja kõrvaltegelasi, vaid kõigil noortel olid võrdlemisi samaväärsed rollid. 

Kuna tegu on peamiselt visuaalteatriga, siis oli palju tantsu ja ka nö ehitamist. Lavakujundamiseks kasutati erinevaid kaste, pulki ja muud säärast, mida näitlejad vastavalt stseenile liigutasid. Mõnes kohas oli näitlejate nägudest näha veidi pinget eriti nendel juhtudel, kui stseeni ajal pidi valmima konstruktsioon. Lavakujunduse seisukohalt olid kastid väga loomiguline lahendus, kuid nende miinuseks oli see, et aeg-ajalt läks näitlejate tekst kastidega kolistamise taha kaduma. 

Samuti kippusid mõnel puhul stseenid veidi venima ja tekkisid pausid. Kohati oli hetk mõtte jaoks hea, kuid arvan, et kõik pausid ei olnud kindlasti mitte vajalikud. 

Tüki alguses olnud rap battle  oli veidi rabe ja ebavajalik. Tundus, et ka näitlejad ei tundnud ennast just kõige paremini. 

Minu meelest oleks olnud väga ilus lõpp etendusele stseen, kus Arno rääkis liblikast ja tema piinade lõpetamisest. Kuna "liblikas" rääkis Teele repliike, siis sümboliseeris see minu jaoks seda, kuidas Arno Teelega lõpu tegi. Stseen oli ääretult ilus ja seal oleks võinud ka lugu lõppeda, kuid kõik, mis sellele järgnes, oli samuti hea ning õigustatud. 

Tohutult meeldis mulle videokujundus, mida lavastuses kasutati - "Kevade" filmi stseenidele lisati noorte näitlejate koha peal etendatud stseen. 

Mulle tunudub, et sellist lavastust saab tõepoolest teha ainult noorte näitlejatega - vaevalt, et see juba kogenud trupiga enam nii hästi töötaks ja niivõrd võimast emotsiooni edasi kannaks. 

Fotod on pärit Ugala teatri leheküljelt. 
Rohkem infot lavastuse kohta leiab teatri kodulehelt SIIT

Kommentaarid