Carmen

Helilooja: Georges Bizet
Lavastaja: Walter Sutcliffe (Inglismaa)Kunstnik: Liina Keevallik
Dirigent: Vello Pähn
Osades: Helen Lokuta, Luc Robert (Kanada), Jassi Zahharov, Heli Veskus jt

Esietendus Rahvusooper Estonias 26. mail 2011


Bizet'i "Carmen" on minu kui suure muusikateatri austaja jaoks olnud alati nö ooperite ooper. Temas peab olema midagi, mille pärast teda ikka ja jälle maailmas mängitakse, olgugi, et esietendusel 1875. aastal see välja vilistati. Läksin Estoniasse otsima seda miskit, mis hoiab lavadel Bizet'i mustlasneiut Carmenit. 


Pean kohe ütlema, et minu jaoks jäi väheseks kirge, mida "Carmenist" ootasin. Ma küll ei ole näinud teisi produktsioone sellest Bizet'i meistriteosest, kuid sära, kirge, energiat oleks võinud olla rohkem. 

Helen Lokuta Carmenina mõjus lahjalt. Temaski jäi puudu kiretuld ja esiotsa oli raske eristada Carmenit hallist massist. Ta justkui kadus kõigi teiste tubakavabriku asukate vahele. Minu jaoks jäi väheseks kontrasti Carmeni ja teiste vahel. 

Meeldiv üllatus oli külalissolist Luc Robert, kes kehastas Don Jose'd, ning seda väga lummavalt. Ta oli vokaalselt üle pea kõigist solistidest. 

Teine totaalne lemmik oli Jassi Zahharov, kes härjavõitlejale omaselt oli väärikas ja uhke. Toreadoori aaria oli särtsu täis - seda oli ääretult hea näha. 

Estonia sopranitest tasub esile tõsta Kadri Kipperit ja Janne Ševtšenkot, kes mõlemad olid väga tasemel. Nende vokaalsed sooritused olid peensusteni lihvitud ja ka näitlejameisterlikkusest ei jäänud puudu. Väikesed rollid küll, aga nagu öeldakse, ei ole suuri ega väikeseid rolle, on väikesed näitlejad. 


Tantsustseenid, mida etendasid lauljad, olid veidi kohmakad, kuid ma saan aru, et Estonia lavastuse puhul ei ole ka kõige suurem rõhk just nendel tantsustseenidel. Samas leidub kindlasti produktsioone, kus on suured ja võimsad tantsustseenid ning muu on teisejärgulisem. 

"Carmen" paraku ei andnud mulle sellist emotsiooni nagu oleksin oodanud. Kas tegu on geniaalse looga? Kindlasti on. Kas "Carmenil" on imeline muusika ja libreto? Sada protsenti JAH! Lihtsalt seekord jäi midagi puudu. 


Fotod on pärit Rahvusooper Estonia kodulehelt. SIIT.


Kommentaarid